Тривожний вплив PM2,5 в Україні та за її межами —Joyce Anthonia Ojokojo
ЗМІ приділяють менше уваги непрямим наслідкам впливу клімату та навколишнього середовища в будь-якому конфлікті чи війні. Незважаючи на те, що забруднення повітря має як прямий, так і непрямий вплив на навколишнє середовище як під час збройних, так і незбройних конфліктів, непрямі впливи, на диво, мають довгострокові наслідки, коли зареєстровано більше смертей, ніж сама війна. Вони варіюються від PM2,5/забруднення повітря токсичними газами та частинками, що виникають у результаті використання вибухової зброї на військових інфраструктурах і містах, а також покинутої зброї.
Що таке тверді частинки 2.5 (PM2.5)?
PM2,5 — це крихітні частинки або краплі в повітрі розміром два з половиною мікрона або менше (мікрон — це одиниця вимірювання відстані, як дюйми, метри та милі). PM2,5 надходить із відкритих і внутрішніх джерел дрібних часток. Внутрішні джерела походять від таких видів діяльності, як тютюновий дим, приготування їжі (наприклад, смаження), запалені свічки або масляні лампи, а також діючі каміни та паливні обігрівачі, такі як гасові обігрівачі (European Union, Bowe et. al. 2019 and Lilian et. al, 2021).
Вплив PM2,5 в Україні та за її межами
До початку війни в Україні в лютому 2022 року забруднення повітря входило до трійки екологічних проблем, які найбільше хвилювали українців, на третьому місці після забруднення води та вирубки лісів (UNDP Ukraine). Environmental Performance Index поставив Україну на низьке місце за екологічними показниками, такими як якість повітря, біорізноманіття та здоров’я екосистеми, і ситуація, швидше за все, погіршиться після війни. У східноукраїнському портовому місті Маріуполь, яке розташоване менш ніж за 10 миль від Росії, рівні PM2,5 National Geographic.більш ніж у 50 разів перевищують рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я рівні. Брудне повітря тісно пов’язують із захворюваннями серця, раком, деменцією та багатьма іншими хворобами в інших великих промислових містах України, таких як Кривий Ріг, Дніпро, Харків та Запоріжжя (State of Global Air, 2020). Війна в Україні, яка триває, безсумнівно, матиме найсерйозніший вплив на навколишнє середовище з довгостроковими наслідками для здоров’я.
За межами українського кордону війна справді має багаторазовий вплив на глобальну кліматичну кризу — як для цивільних, так і для військових. У Кабулі, столиці Афганістану, у 2018 році майже 3000 людей померли від хвороб, спричинених забрудненням повітря через конфлікт, який триває з 1978 року (Lifegate). До 2019 року сирійський конфлікт призвів до тричі перевищення рекомендованих рівнів PM2, що сприяло хронічним захворюванням, проблемам з диханням і госпіталізації (Bawader, 202). «Синдром війни в Перській затоці» використовується для опису рівня смертності серед американських солдатів, які повернулися з першої війни в Перській затоці. Високий рівень лейкемії та лімфоми є наслідком війни в Іраку та Балканської війни через бомбардування енергетичних та промислових підприємств, що має серйозний вплив на навколишнє середовище (European Union).
У неконфліктних умовах існує велика кількість даних про наслідки забруднення повітря. У всьому світі приблизно одна людина помирає кожні 5 секунд або 6.5 million deaths each year через забруднення повітря (PM2,5). Забруднення повітря в домогосподарствах, спричинене приготуванням їжі та опаленням твердим паливом, призвело до 2,9 мільйонів смертей на рік. В Африці 1.1 million people died of air pollution in 2019.
AVERE Україна – Як люди та планета можуть процвітати
AVERE Ukraine була попередником кампанії проти зовнішніх джерел PM2,5, які в основному виробляються з автомобілів, вантажівок, автобусів і вихлопних газів позашляховиків (наприклад, будівельної техніки, снігоходів, локомотивів) (New York State Department of Health). AVERE Україна – це українська спільнота AVERE, Європейської асоціації електромобільності, яка займається масштабуванням екосистеми електромобільності, екологічного транспорту та інфраструктури.
Враховуючи триваючу війну в Україні, чи масштабування електромобілів є ефективною стратегією стимулювання суспільних та інституційних змін? Як люди та уряд можуть надати проблемі забруднення навколишнього середовища такої невідкладності, якої вона заслуговує, враховуючи тяжкі наслідки війни в Україні? Підписуйтесь на avere.org AVERE Україна, щоб бути в курсі подій.