Після шести місяців війни оцінка її впливу на довкілля в Україні все ще перебуває на початковій стадії. Українські промислові об’єкти, що стали мішенню для російських ударів, викидають речовини, небезпечні для людей і природи. Особливо страждає від наслідків бойових дій біорізноманіття: ґрунти, річки, тварини та рослини. Але масштаби збитків будуть відомі лише після завершення війни.
За півроку війни Росія втратила в Україні 5420 одиниць військової техніки за даними американських служб. Майже стільки ж кинутих на металобрухт залишкiв артилерiї.
Хоча деякі з цих танків були порожніми, з них витiкала певна кількість нафтопродуктів. Мастила і дизельне паливо містять свинець та інші важкі метали, поліциклічні арени, присутні у всіх викопних видах палива, і ряд інших летючих органічних сполук.
Забруднення українських річок і ґрунтів залишається одним з головних побоювань екологів. Це занепокоєння цілком виправдане в одній з найбільш індустріально розвинених країн в Європі, яка має запас в 6 мільярдів тонн рідких відходів гірничодобувної та промислової діяльності. За останні півроку ці об’єкти стали частими цілями російських ударів.
За даними Програми ООН з навколишнього середовища конфлікт завдав шкоди у багатьох сферах, в тому числі інциденти на атомних електростанціях та об’єктах, нафтогазовій інфраструктурі, на нафтопереробних заводах, бурових платформах, розподільчих трубопроводах, вугільних шахтах та агропромислових об’єктах. Внаслідок цих вибухів стався викид небезпечних речовин, таких як розчинники, добрива та азотна кислота.
Отруєння повітря
Зіткнувшись з масштабами явища, ООН попередила про “токсичну екологічну спадщину” для України та її регіонiв. Українське Міністерство екології зі свого боку заявляє про отруєння повітря особливо небезпечними речовинами.
Крім того, Українська природоохоронна група звертає увагу на забруднення, спричинене сіркою, що міститься в бомбах, які знищують насіння і коріння трав сірчаною кислотою, що утворюється при контакті з водою.
Ризик для біорізноманіття
В Україні є багато заповідних територій з унікальними видами. ООН склала список з близько 20 ендемічних рослин, збереженню яких загрожують вибухи, проїзд військової техніки та спустошливі пожежі, які ніхто не гасить в зонах бойових дій.
Більш несподівано, страждають і дельфіни. У Чорному морі сонорні випромінювання військових кораблів руйнують внутрішній слух цих тварин і порушують їхнє повсякденне життя.
За підрахунками турецьких, українських, румунських та болгарських вчених з початку конфлікту на узбережжі регіону було знайдено майже 3 000 загиблих китоподібних.
Україна також є прохідною територією для перелітних птахів, особливо узбережжя Чорного моря, яке є зоною гніздування. Кілька природних заповідників, розташованих у зонах бойових дій, відіграють надзвичайно важливу роль у збереженні популяцій багатьох видів птахів європейського масштабу.
Зі свого боку український уряд проводить щоденну інвентаризацію екологічної шкоди і розглядає можливість домагатися компенсації за завдані збитки в міжнародних судах.
Водночас Київ вже взяв на себе зобов’язання щодо плану відновлення довкілля, який фінансується Європейським Союзом та іншими партнерами, проект якого був представлений у липні. Цей план включає пересадку дерев і будівництво численних реабілітаційних центрів для диких тварин.
Автор Iryna Tessard